Ze života mateřské školy

ZÁŘÍ A ŘÍJEN 2019

Sklizeň dýní

V září jsme pozvali do mateřské školy třetí roční ZŠ Litvínovská 600. Žáci ZŠ se seznámili s našimi dětmi a jejich handicapy. Společně se zpojili do projektu Smyslová zahrada sklizní dýní, které vyrostly během léta na vyvýšených záhonech a shlédli předváděcí akci živých dravců. Dýně byly využity při přípravě jídla pro děti z naší mateřské školy.

 

 

Návštěva DC Paprsek

V září jsme pozvali klienta dětského centra Paprsek s kombinovaným postižením. Všichni vyzkoušeli nové prvky ve Smyslové zahradě. Zároveň se podíleli v rámci svých možností na jednorázové údržbě stezky bosou nohou.

 

KVĚTEN A ČERVEN 2019

Smyslová zahrada otevřena!

Ve středu, 12. června 2019, u příležitosti tradiční rozlučky s předškoláky jsme slavnostně otevřeli smyslovoou zaradu. Hosté měli možnost vyzkoušet si na vlastní chodidla chůzi po hmatovém chodníku nebo vyťukat melodie dřeva na dendrofonu. Děti spolu s rodiči ochotně  vysázely vonné keře a vysely bylinky ve vyvýšených záhonech, které byly instalovány také v rámci projektu. Odpoledne plné soutěží na téma "zahradničení" bylo završeno společným posezením u ohně a opékáním vuřtů. 

 

 

Výstava Smyslová zahrada

Pro rodiče jsme připravily výstavu spojenou s informacemi o průběhu projektu Smyslová zahrada. Výstava je k vidění na chodbě školky. Smyslová zahrada bude  oteřvena na zahradní slavnosti, kde se také budeme loučit s předškoláky, a to 12. 6. 2019. Slavnost proběhne v duchu zahradničení :-) 

 

 

 

BŘEZEN A DUBEN 2019

Den Země

24. dubna jsme slavili Den Země. Na zahradě jsme přípravili několik stanovišť, u nichž jednotlivé třídy sázely semínka i sazeničky, třídily odpad a hrály a zpívaly písničky s přírodní tématikou. Den Země se báječně vydařil, slunko nám svítilo a už teď se těšíme na to, co nám na zahrádce vyroste! Den Země byl otevřený také rodičům, někteří této možnosti využili a zpívali a sázeli s námi.

 

 

Modrý den

2. dubna 2019 jsme ve školce uspořádali v rámci Světového dne porozumění autismu tzv. Modrý den. Všichni přišli do školky v modrém a během dopoledne jsme plnili modré úkoly - malovali modré balónky, fotografovali jsme děti v modrém rámu, lepili modré rámy kolem zrcátka a skládali modré skládanky. Nechybělo ani modré občerstvení. Modrý den jsme si mo(u)dře užili! 

 

 

 

 

Březen - měsíc knihy

Měsíc březen jsme věnovali knize - děti četly, listovaly, prohlížely i poznávaly. Vyráběli jsme ruční papír, vázali knihy, navštěvovali knihovny. A aby toho nebylo málo, připravili jsme pro vás, děti i rodiče, knihobudku! Najdete ji na chodbě školky a můžete si z ní půjčovat knihy, vracet je nebo věnovat nové (staré a čtené) a dělat tak radost dalším malým čtenářům! 

 

 

 

 

Na nově nainstalovaném dendrofonu již děti zkouší vyťukávat první melodie.

Již od září se pilně připravujeme v rámci projektu "Smyslová zahrada" na nové nové prvky, které budou rozšiřovat možnosti smysluplnného využití času s dětmi na zahradě mateřské školy. Díky projektu tu budou instalovány pěstitelské vany (vyvýšené záhony), v nichž se chystáme pěstovat vlastní zeleninu, drobné ovoce nebo bylinky, a v jedné oddělené části zahrady vznikne tzv. smyslová zahrada. Nedávno byl nainstalován dendrofon, na němž děti budou zkoumat různé zvuky dřevin. Také se chystáme vybudovat hmatový chodník, na němž budou děti trénovat správné držení těla a nožkami prociťovat přírodniny. Část zahrady osázíme vonnými keři, které budu lákat barevnými květy motýly. Více o projektu najdete  zde .

 

 

LEDEN A ÚNOR 2019

Karneval
14. února se ve školce konal tradiční karneval! Kromě princezen, víl, spidermanů, rytířů i policistů, letos zavítaly uklízečky, pastelky, vězenkyně a cirkusačky! Karneval se vydařil, děti soutěžily a přivítaly také mezi sebou návštěvu ze základní školy.
 
 

Těšíme se ze zimy a připravujeme se na smyslovou zahradu


- stopujeme zvířátka ve sněhu a pozorujeme veverčí stopy na zahradě
- nejen venku, ale i v teple školky stavíme sněhuláky (třeba z keramiky)
- staráme se o ptáčky - vyrobili jsme pro ně lojové koule

 
 
 
 

LISTOPAD 2018

 
Rozsvěcení vánočního stromečku a jarmark
 

V pátek, 30. listopadu 2018 se uskutečnilo historický první rozsvěcení vánočního stromku spolu s historicky prvním vánočním jarmarkem. Děti s paní učitelkami pro rodiče nacvičily a zazpívaly koledy rodičům a zinscenovaly narození Ježíška. Na oplátku rodiče doma pomohly svým dětem s výrobou vánočních ozdob, které budou celou zimu zdobit školkový vánoční stromek. Navzdory teplotám kolem bodu mrazu, nálada byla hřejivá, jarmareční trhovkyně prodávaly o sto šest dárečky nejen vánoční!

 

 

Několik fotografií z přípravy na jarmark

 
 

Třída Broučků zažila "město" na výletě Prahou!

Nejprve jsme se na výlet připravili ve školce - za pomoci paní učitelky jsme vytvořili přesný plán výpravy. V den dé jsme za vydatné posily dospěláků vyrazili - cestovali jsme autobusem a tramvají, svačili pod Pražským hradem, procházeli Starým městem, s plánkem a návodní knihou o putování zvědavého káčátka pátrali po Staroměstské radnici, pózovali se zlatou sochou a obdivovaly apoštoly. Pak už jen kolem Stavovského divadla a Prašnou branou, metrem a autobusem alou zpátky do školky, kde na nás čekalo filé s bramborovou kaší :-). Broučkové

ŘÍJEN 2018

 

Těšíme se z podzimu a využíváme k tvorbě přírodniny!
Jako třeba třída Včeliček, která pověsila sluníčka do okna vedoucí do školkové zahrady.